Co to jest protokół notarialny
Protokół notarialny to czynność podejmowana przez notariusza uregulowana w Art. 79 Prawa o notariacie (Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie).
Najczęściej notariusz sporządza protokoły ze zgromadzeń wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgromadzeń spółdzielni, walnych zgromadzeń spółek akcyjnych czy zebrań wspólnot mieszkaniowych.
Coraz częściej jednak notariusz sporządza protokoły mające na celu potwierdzenie przebiegu czynności i zdarzeń czy istnienia rzeczy. Protokół taki sporządza się w obecności choć jednej osoby, której notariusz obowiązany jest potwierdzić tożsamość.
Protokół notarialny ma charakter dokumentu urzędowego i w związku z tym może stanowić dowód w postępowaniu sądowym na to, co zostało w nim urzędowo zaświadczone. Istotne znaczenie ma również fakt, że notariusz będąc osobą zaufania publicznego nie tylko zapewnia prawidłowość sporządzanego dokumentu, ale jest również gwarantem prawdziwości treści w nim się znajdujących.
Akty notarialne, jak i pozostałe dokumenty urzędowe, korzystają z dwóch rodzajów domniemań prawnych – autentyczności oraz zgodności z prawdą zawartych w nich oświadczeń. Przez autentyczność dokumentu należy rozumieć jego sporządzenie przez właściwy organ zgodnie ze sztuką. Notariusz więc nie tylko zapewnia prawidłowość sporządzanego dokumentu, ale jest również gwarantem prawdziwości treści znajdujących się w tym dokumencie. Protokół notarialny stanowi dla sądu najbardziej wiarygodne źródło dowodu z dokumentu i niesie ze sobą znikome ryzyko podważenia.

Protokół ze strony internetowej
Protokół ze strony internetowej należy do grupy protokołów mających na celu potwierdzenie istnienie rzeczy, w tym przypadku strony internetowej działającej pod wskazanym adresem URL i o określonej treści. Notariusza, jako naoczny świadek, stwierdza że wskazana w protokole strona internetowa w określonym czasie miała potwierdzoną zawartość.
Protokół ze strony internetowej potwierdza znajdowanie się wskazanej treści w Internecie. Mogą być to dowolne strony – oferty sklepów internetowych, portale społecznościowe, wizytówki w Google Maps, Instagram, Twitter itp. Częstym obiektem takiego protokołu są opinie i oceny wystawione na wizytówkach Google Maps, Opineo, TripAdvisor i innych.
Protokół ze strony internetowej jako dowód w sprawie sądowej
Choć do udokumentowania faktu istnienia strony internetowej o określonej treści wystarczy samodzielnie wykonany zrzut ekranu (screenshot), jednak dowód taki może być łatwo podważony w sądzie. Po pierwsze nie dostarcza on informacji o czasie wykonania, ale również narażony ja podważenie poprzez wykazanie, że mógł być być zmodyfikowany w edytorze graficznym.
Jeśli zadanie sporządzenia protokołu z otwarcia strony internetowej zleci się notariuszowi, otworzy on wskazaną stronę internetową na swoim komputerze, wykona zrzut ekranu, i wydrukuje powstały w ten sposób obraz. Sporządzony protokół będzie potwierdzał, że zamieszone obrazy strony przedstawiają faktyczną treść z dnia, w którym został wykonany.
Ile kosztuje sporządzenie protokołu ze strony internetowej
Notariusz pobiera taksę notarialną, która maksymalna wysokość jest ustalana przez Ministra Sprawiedliwości.
W przypadku protokołu ze strony internetowej, orientacyjne koszty wynoszą 200 zł, ale za każdym razem prosimy o kontakt z kancelarią w celu potwierdzenia dla konkretnej sprawy.
Dodatkowo notariusz pobierze wynagrodzenie za sporządzenie wypisów w cenie 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Honorarium notariusza obłożone jest 23-procentowym podatkiem PTiU (VAT).